Jak wygląda współczesne gospodarstwo.

Jeszcze kilkanaście lat temu rolnictwo charakteryzowało się zupełnie innym typem oprawy sprzętowej. Wiele pracujących na roli maszyn było wykorzystywanych za pomocą domowego sprzętu. Miało to wpływ na tempo i jakość działalności, która z reguły służyła rolnikowi, rodzinie, a z rzadka nastawiona była a sprzedaż i zarobek.

Maszyny rolnicze, a przede wszystkim ciągniki, które są poniekąd motorem zmian, czerpią z dobrodziejstw techniki i ułatwiają pracę. Ważnymi ich cechami jest szybkość, ładowność, wytrzymałość, trwałość. Sprzęt powinien być na tyle sprawdzony i wytrzymały, żeby jakakolwiek osoba obsługująca nie musiała tracić czasu na troskę o niego, przeglądy i ewentualne naprawy.

Obecne czasy to w dużej mierze postęp techniczności, który wydatnie przyczynił się do wdrażania w życie zasady, że chociaż mamy coraz skuteczne maszyny rolnicze, to również założenia i progi są coraz wyższe. W takiej sytuacji najważniejsze jest nastawienie na sprzęt sprawdzony, możliwie najlepszy parametrami technicznymi i niezawodnością.

Fachowy sprzęt rolniczy jednak pozwala na poprawę prędkości wydobywania wyrobów, czy to ziemniaków, czy zbóż. Tempo nierozerwalnie jest powiązane z zyskiem, ten zaś z dobrobytem osób parających się danym zajęciem. Im więcej roboczogodzin, im więcej przekopanych hektarów, tym większa szansa na rozwój gospodarczy.

Rozwój gospodarczy wiąże się ze zmianami w strukturach. Zarówno polityką małych przedsiębiorstw, gospodarstw, jak i planem regionu, które mają znowu wpływ na politykę ogólną. Jeśli rozwój ma iść w dobrym kierunku, rolnictwo nie może go uwstecznić, musi także iść z duchem czasu.

Złym przeświadczeniem ludności jest logika, która mówi, że rolnictwo wiąże się ze świadomością dawnych czasów, że na naleciałości okresu komunistycznego. Ta branża jak każda inna czerpie ze nowinek technologicznych i nie ma powodów, żeby czuć się gorszym na tle innych produkcji.